Co to jest SEO?

SEO Search engine optimization – optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek to proces optymalizacji witryny internetowej, mający na celu poprawę pozycji w wynikach wyszukiwania i zwiększenie ruchu organicznego (bezpłatnego).

Historia SEO sięga lat 90-tych, kiedy to po raz pierwszy pojawiły się wyszukiwarki. W dzisiejszych czasach SEO czyli pozycjonowanie jest podstawową strategią marketingową i stale rozwijającą się branżą.

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek koncentruje się wyłącznie na organicznych wynikach wyszukiwania i nie obejmuje optymalizacji PPC. Zarówno pozycjonowanie, jak i PPC są częścią marketingu w wyszukiwarkach.

zdjęcie wyniki wyszukiwania

Z wyszukiwarek korzystają internauci, gdy czegoś szukają. Jeśli chcesz udzielić odpowiedzi na zapytanie nie ma znaczenia, czy sprzedajesz produkt lub usługę, piszesz bloga czy cokolwiek innego, optymalizacja pod wyszukiwarkę Google jest koniecznością dla każdego właściciela witryny.

SEO w pigułce

Nie musisz znać wszystkich czynników i dokładnych algorytmów używanych przez Google do pozycjonowania swojej strony www bądź sklepu internetowego. Aby odnieść sukces, musisz uwzględnić kluczowe elementy pozycjonowania stron które można podzielić na trzy silosy: optymalizacja techniczna, treści oraz jakościowe linki.

Optymalizacja techniczna – wszystkie techniczne aspekty, które musisz uwzględnić na stronie aby Twoja strona mogła zarankować

Świetna treść – wysokiej jakości treści wyczerpujące temat na konkretne zapytania.

Jakościowe linki zwrotne – linki zwrotne, to paliwo w seo. Linki zwiększają autorytet Twojej witryny. Możesz mieć świetną treść i doskonale zoptymalizowaną stronę internetową, ale ostatecznie musisz zdobyć autorytet, uzyskując wysokiej jakości linki zwrotne – ostatni składnik, który sprawi, że Twoje SEO będzie idealne.

Słownictwo w seo

Gdy tylko zaczniesz zagłębiać się w SEO, natkniesz się na kilka popularnych terminów, które próbują sklasyfikować różne aspekty lub podejścia, a mianowicie:

  • On-page SEO i off-page SEO
  • Black hat SEO i white hat SEO

On-page SEO i off-page SEO

Terminy SEO On-page SEO i off-page SEO kategoryzują czynności SEO na podstawie tego, czy wykonujesz je w witrynie czy po za nią.

On-page SEO to wszystko, co możesz zrobić na stronie www – od optymalizacji treści po aspekty techniczne.

  • Znalezienie słów kluczowych
  • Optymalizacja treści
  • Optymalizacja tagów
  • Optymalizacja wydajności strony – ang search engine optimization
  • Linkowanie wewnętrzne

Celem jest zapewnienie zarówno doskonałej treści (nasyconej odpowiednio w słowa kluczowe), jak i UX, jednocześnie pokazując wyszukiwarkom, o czym jest strona.

Off-page SEO – pod tym pojęciem mowa jest głównie o wysokiej jakości linkach zwrotnych, aby pokazać wyszukiwarkom, że Twoja witryna ma autorytet i wartość. Tworzenie linków może obejmować takie techniki, jak:

  • Gościnne blogowanie
  • Email outreach
  • Publikacje na portalach
  • Fora
  • Komentarze itd

Działania Off-page są również ściśle powiązane z innymi obszarami marketingu online, takimi jak marketing w mediach społecznościowych i pr, które mają pośredni wpływ na budowanie zaufania i autorytetu Twojej witryny.

Pamiętaj, że skuteczna strategia SEO składa się zarówno z działań na stronie, jak i poza nią.

White hat SEO czy black hat SEO

Pojęcia white hat SEO i black hat SEO wywodzą się z westernów. Reprezentowały złych i dobrych bohaterów.

W pozycjonowaniu terminy te są używane do opisania dwóch grup pozycjonerów – tych, którzy przestrzegają zasad określonych we wskazówkach Google dla webmasterów i tych, którzy tego nie robią.

Black hat SEO to zestaw nieetycznych (i zwykle spamerskich) praktyk mających na celu poprawę rankingów strony www. Techniki te mogą doprowadzić Cię na szczyt wyników wyszukiwania w krótkim czasie, jednak wyszukiwarki najprawdopodobniej wcześniej czy później będą karać i blokować za stosowanie takich metod

White hat SEO odnosi się do wszystkich zwykłych technik SEO, które są zgodne z wytycznymi i zasadami Google. To długoterminowa strategia, w której dobre rankingi są produktem ubocznym dobrej optymalizacji strony internetowej, wysokiej jakości treści i podejścia zorientowanego na użytkownika.

Chociaż eksperci SEO zgadzają się, że „white hat seo” jest drogą dłuższą, to istnieją różne opinie na temat akceptowalności różnych technik budowania linków (w tym kupowania linków).

Czy mogę samodzielnie zajmować się pozycjonowaniem?

SEO nie jest łatwe, ale to też nie jest fizyka jądrowa.

Są rzeczy, które możesz wdrożyć od razu i są elementy układanki, które będą wymagały znacznie więcej czasu, wysiłku i wiedzy. Więc tak, możesz samodzielnie zajmować się pozycjonowaniem strony www czy sklepu internetowego, tylko pytanie czy nie lepiej znaleść specjalistę seo który osiągnie szybsze rezultaty, a samemu zajać się rozwojem biznesu, nie tracąc cennego czasu na naukę pozycjonowania dla jednej strony www.

Jak możesz się nauczyć SEO?

Aby nauczyć się SEO, musisz zrobić kilka rzeczy:

  • Zdobądź wiedzę teoretyczną
  • Zdobądź praktyczne doświadczenie
  • Nie bój się eksperymentów
  • Miej dużo cierpliwości (SEO to maraton, a nie sprint)

Jak długo trwa nauka SEO?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, użyjemy wspólnej odpowiedzi ekspertów SEO na prawie każdy problem związany z SEO: to zależy. Chociaż zrozumienie podstaw pozycjonowania i optymalizacji stron www nie zajmie Ci więcej niż kilka tygodni, faktyczne opanowanie tej dyscypliny zależy w dużej mierze od praktyki, która jest kwestią miesięcy, a nawet lat. Co nie mniej ważne, pozycjonowanie stron nieustannie ewoluuje. Powinieneś zawsze się uczyć i być na bieżąco z najnowszymi aktualizacjami, eksperymentami i odkryciami, aby twoje działania seo były skuteczne.

Czy potrzebujesz narzędzi do pozycjonowania strony?

Jeśli poważnie myślisz o pozycjonowaniu, nie powinieneś lekceważyć przydatnych danych i spostrzeżeń dostarczanych przez różne narzędzia SEO. Bez podstawowych narzędzi nie uda Ci się osiągnąć wymiernych rezultatów w wynikach organicznych i zayskać przewagę nad konkurencją.

Oto kilka podstawowych narzędzi SEO, z których powinien korzystać każdy właściciel witryny:

  • Google Search Console
  • Narzędzie do analizy ruchu np Google Analytics
  • Narzędzie do analizy widoczności w wynikach organicznych np: Senuto, Semstorm
  • Narzędzie do analizy linków zwrotnych np: Majestic, Ahrefs

Czy pozycjonowanie działa?

Kiedy ludzie używają wyrażenia „SEO is dead”, zwykle mają na myśli, że „spamerskie próby oszukania algorytmu Google, które były używane 10 lat temu, nie działają”. Poza tym optymalizacja pod kątem wyszukiwarek to podstawowa strategia marketingowa i stale rozwijająca się branża.